"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22064
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

To jsem ještě neviděl, aby reasociace na jiné AP trvala několik sekund a/nebo při tom klient dostal novou IP. Samozřejmě, když má někdo blbě nastavenou síť, tak je možné všechno (např. DHCP na AP a ne jeden centrální, oddělené L3 sítě, blbě nakonfigurované L2 atd.).

Ohledně distribuce signálu bez kabelů jde použít i jedno pásmo, kdy AP je zároveň i STA - neříkám, že je to nějak extrémně rychlé, ale pořád to bude rychlejší než upstream přes 2,4 G. Záměrně říkám pásmo, protože pásmo ≠ kanál ≠ SSID.

Ten rychlejší roaming je právě díky Fast BSS transition (11r), kdy se klient nemusí odhlásit od všeho možného i nemožného, ale "vezme" si to s sebou, protože všichni interesovaní vědí, že se mění jenom L2 cesta k němu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22939
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Metuzalem píše: Gui samotného Proxmoxu se neseká, to by ještě tak chybělo :-) Co se seká, je remote desktop virtuálního stroje v Remmině, který běží přes 2,4 GHz wifi <-> 100 Mbps port routeru <-> Proxmox <-> VM virtuální karta <-> xrdp server.

Když jsem totéž vyzkoušel v patře na 1 Gbps drátech, tak to jelo jako z praku.
Tam bych taky videl vetsi problem v te wifi nebo jejim signalu, nez samotnem 100Mbps :-) u wifi je jeste otazka standard, na 2.4GHz mohlo behat 802.11n, ktere bylo celkem pouzitelne. Ale ty starsi uz dneska nejsou ani na web :-D

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1295
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od strider »

Ono to vetsinou neni o tom '100mbps' portu, ale o tx/rx ringu, bufferech na tom interfacu, a proste traffic co leze z rychlejsiho portu na 'pomalejsi' se spatne serializuje a bum bam, mas tam microbursty a vetsina i mnohem a mnohem drazsich skatuli zacne tise dropovat... :) tomu ja verim na 100%, to mame otestovane, a pro novejsi appky to zacina byt vetsi a vetsi problem. 100mbit porty uz nemaji dneska co delat ani v domacim prostredi...
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22939
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Tak podle téhle logiky by mi RDP nikam do internetu fungovat nemělo, když mám 20Mbps přípojku a 1Gbps LAN. Což se ale neděje, funguje to úplně normálně :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Sasi
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 588
Registrován: čtv pro 03, 2009 9:57 pm
Jméno a příjmení: Ondřej
Bydliště: Plzeň, Chocenice

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Sasi »

Jako pokud nechceš utrácet, tak jak psal HonzaCZ je pro tebe schůdnější použití řešení od ASUS nebo mohu dle svých zkušeností ten TPlink. Já mám oboje pověšený za spojením terminátor+ O2 modem + noname switche s POE. Oboje samozřejmě není ideální, například u toho Ubiquiti, jak psal HonzaCZ, by mělo být minimálně celý řešení od Ubiquiti. Bohužel mě ale pak už limitovali finance a switch od nich není úplně levný a u modemu jsem narazil na neochotu O2 při poskytnutí všech údajů pro nastavení modemu jiného výrobce. Takže výsledkem je, že například nemám úplně funkční reporty trafficu. A občas zahapruje QOS. Tomu TP linku je celkem jedno u druhého řešení je to celkem jedno za čím je pověšený, ten ty lepší funkce stejně neumí.

Moje požadavky, to znamená plynulý přechod mezi zařízeními to splňuje, neseká se to, samo si to umí zpravovat kanály, umí to omezit provoz nejen na dané síti, ale například i pro jednotlivé klienty. A umí to spoustu dalších věcí, například jsem nyní začal používat integrovaný portál pro přihlášení do sítě pro hosty i s nastavením doby přístupu, nebo i podle dat. Využívám i toho mesh spojení vzduchem, kdy mi to vykrývá jedno problematické místo, kam bych kabel tahal dost složitě a navíc by utrpěla značně jeho životnost. A oproti repeateru neutrpěla ani rychlost a propustnost. Pokud bych měl časem prachy, pořídím i nějaký ten switch od nich, protože se mi stašně líbí například řízení spotřeby, vypínání POE a AP při nepotřebě připojení atd.
Sasi
ex Legacy 2.2 GX AT ´92
ex Legacy EJ20T MT ´94
ex Honda CR-V 2.0 ´00
ex Citroen Berlingo 1.6 HDi Treck L2 ´15
Outback 2.5 MT LPG ´01
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2407
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

To se to tu pěkně rozjelo, než jsem stih' posekat latifundie :-)

Tak to vezmu postupně, ale jen to, čemu alespoň parciálně rozumím, odborným věcem se raději vyhnu.
HonzaCZ píše: pon dub 29, 2024 1:03 pm...Původní myšlenka byla, že ten spodní použiješ i jako router a switch, ne? Na to jsem narážel....
Ano, a já jsem jen sděloval, že kdyby se ten AllInOne podělal, tak ve skříni budu pořád mít jako nouzovku ten router od Eri (má 4 gigové porty) a původní powerlinu, kterou bych samozřejmě musel dát i nahoru.
spm píše: pon dub 29, 2024 1:48 pm...Tam bych taky videl vetsi problem v te wifi nebo jejim signalu, nez samotnem 100Mbps :-) u wifi je jeste otazka standard, na 2.4GHz mohlo behat 802.11n, ktere bylo celkem pouzitelne. Ale ty starsi uz dneska nejsou ani na web :-D...
No ono to asi je jedno k druhému, to wifi je opravdu 802.11n, ale když jsem hentý Proxmox odnesl do patra a připojil na gigový switch, tak na ntb v téže síti jsem mohl v té proxmoxí VM pouštět 1080 videa bez problémů, což dole na wifi nešlo ani náhodou - viděl jsem vždy snímek, pak to třeba půl vteřiny i víc stálo, pak zase snímek atd.

Ostatním děkuji za podnětnou diskuzi :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19489
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od hamoun »

@Metuzalem brzdis to zbytecne .. uz to jede vlastním životem .. dokonale :-D
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2407
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

To to takhle vyznělo? Ve skutečnosti jsem nechtěl nic brzdit, naopak, jsem rád, protože tohle mě baví, člověk aspoň vidí, jaký šikovný a chytrý lidi tady máme, rád se totiž ochomýtám v jejich blízkosti :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22064
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

@Metuzalem No jo, to jsi psal, že eri router budeš mít ve skříni. Tak v pořádku. 😁

K tý wifi, nebude tam spíš nějaká bota? Nebo to má hodně špatný signál? Zkoušel jsi měřit propustnost třeba přes iperf3?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19489
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od hamoun »

@Metuzalem no tak to je super :) tak sosej :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2407
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

HonzaCZ píše: pon dub 29, 2024 8:38 pm ...Zkoušel jsi měřit propustnost třeba přes iperf3?
Nezkoušel, netušil jsem, že takový nástroj existuje :-) Teď jsem tedy ipwerf3 nainstaloval na dva stroje vyzkoušel:

- směr notebook (Client) -> router -> powerline -> switch -> Server (trigkey mini pc)
[ ID] Interval Transfer Bitrate Retr
[ 5] 0.00-10.00 sec 110 MBytes 92.6 Mbits/sec 41 sender
[ 5] 0.00-10.03 sec 108 MBytes 90.4 Mbits/sec receiver
Což je podle mě OK, když ta powerlina je připojená k routerovému 100 Mbps portu.

- směr opačný (-R):
[ ID] Interval Transfer Bitrate Retr
[ 5] 0.00-10.01 sec 66.8 MBytes 56.0 Mbits/sec 64 sender
[ 5] 0.00-10.00 sec 64.1 MBytes 53.8 Mbits/sec receiver
Tohle je divné, opačně to má jen maličko nad 1/2...

- obousměrně (--bidir)
[ ID][Role] Interval Transfer Bitrate Retr
[ 5][TX-C] 0.00-10.00 sec 16.4 MBytes 13.8 Mbits/sec 22 sender
[ 5][TX-C] 0.00-10.01 sec 14.8 MBytes 12.4 Mbits/sec receiver
[ 7][RX-C] 0.00-10.00 sec 54.9 MBytes 46.0 Mbits/sec 55 sender
[ 7][RX-C] 0.00-10.01 sec 51.9 MBytes 43.5 Mbits/sec receiver
A to se mi zdá být úplně nejhorší.

Interpretovat to umím jen tak, jak jsem napsal, zkoumat dál to neumím, tak uvidím, až dám jiný router.

Nicméně Honzo dík za ten nástroj, jsem opravdu sítěmi nepolíbený laik a každé podobné nakopnutí pomůže. Ale myslím, že hltím tohle fórum už trochu nepatřičným obsahem, tak pokud ještě budeš mít nějaké připodotýkání nebo budu mít já nějaké dotazy, tak bychom to mohli provozovat přes SZ (nebo úplně mimo přes mail?). Ještě jednou děkuji.
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19489
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od hamoun »

jaký nepatřičný obsah?? všechno prosím sem .. je to zajímavé! děkuji!
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22939
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Co se týče ubiquiti, nemyslím si, že je must have mít od nich všechno. Sám mám doma akorát Unifi APčka a funguje to moc dobře. Jako jinak je pěkné, že všechny ty jejich bazmeky se managují jednou aplikací, takže je tam pak vidět všechno. Ale bez toho se žít dá, funguje to pak jako v každé jiné síti :-)

Jinak 1080p video přes RDP... to bych i tipl, že to ta nková WiFi fakt dávat nemusí, takže to pak jo... Prostě... potřebuješ 802.11ax, minimálně :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22064
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Zlatý kabely... 😁

@Metuzalem Za málo. 🙂 A to, co jsi testoval, tak zahrnuje wifi? Notebook <=> router je wifi? Klidně piš sem nebo kamkoliv jinam. 🙂
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2407
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Metuzalem »

Jo jo, přes wifinu. Když já si neuvědomuju, že to nikdo nevidí :-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“